Do přírodě blízkých lesů na vlastní pěst? FSC ČR spouští FSC lesní stezky tisknout

Národní kancelář organizace FSC (Forest Stewardship Council) spustila projekt FSC lesních stezek, který milovníky přírody zavede do nejkrásnějších českých přírodě blízkých lesů. FSC ČR, která prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice, připravila v rámci projektu celkem deset samostatných stezek, které se nacházejí v městských lesích ve Zlíně, Hradci králové nebo Březové na Svitavou ale například i v Praze a Krkonošském národním parku a v dalších českých lesích. Součástí lesních stezek je i speciální mobilní aplikace. Ta návštěvníky provede po jednotlivých stanovištích stezek, na kterým jim názorně ukáže základní prvky přírodě blízkého lesního hospodaření. Aplikaci si lze stáhnout na webu www.fscstezky.cz.„Největší výhodou FSC lesních stezek je to, že se na ně každý jednotlivý návštěvník může vypravit, kdykoli to jemu samotnému časově vyhovuje. Na stezce má přitom možnost dozvědět se srovnatelné množství informací jako na komentované prohlídce s lesnickým odborníkem,“ uvedl cíl nového projektu ředitel FSC ČR Tomáš Duda. Tuto flexibilitu umožňuje nová mobilní aplikace FSC ČR, která slouží návštěvníkům stezek jako navigátor a průvodce v jedné osobě. Uživatel si v ní jednoduše zvolí jednu ze stezek a aplikace ho pomocí GPS navigace provede po celé její délce. Na pravidelně rozmístěných stanovištích mu pak přímo v lese ukáže a popíše základy přírodě blízkého lesního hospodaření. Návštěvníci stezek se tak například dozví, co je to mrtvé dřevo, k čemu slouží doupné stromy nebo jak funguje přirozená obnova v lese.

Začátek každé stezky je v lese označen informační tabulí. Ta kromě jiného umožní vyrazit na stezku i návštěvníkům lesa, kteří se jen vydali na procházku například během lesní turistiky. Na každé z informačních tabulí je jednoduchý návod, jak se na FSC Lesní stezce orientovat, a také dobře viditelný QR kód, který umožní náhodným návštěvníkům stáhnout si mobilní aplikaci FSC Lesní Stezky do telefonu přímo na místě a začít ji rovnou využívat k navigaci a získávání vědomostí v lese.

 

 

O přírodě blízkém lesním hospodaření, které je společným tématem všech FSC lesních stezek a FSC ČR ho prostřednictvím svého certifikačního systému dlouhodobě prosazuje, se v poslední době mluví stále častěji. Především je zmiňováno jako účinný adaptační nástroj pro české lesy na klimatické změny a jejich negativní projevy jako je sucho a kůrovcové kalamity, které v posledních letech těžce zkoušejí především české smrkové porosty. Kromě zmíněných environmentálních přínosů je FSC certifikace současně využívána jako užitečný nástroj, s jehož pomocí mohou obecní a další veřejně spravované lesy před veřejností garantovat, že ve svých lesích hospodaří odpovědně a přírodě blízce.

Aplikace FSC lesní stezky je dostupná pro chytré telefony s operačním systémem iOs i Android a lze ji využívat i v offline módu. Návštěvníci stezek si tedy můžou veškerá data stáhnout již doma před výletem na stezku a v lese se již řídit podle informací ve svém přístroji. Aplikace je dostupná ke stažení zdarma na webu www.fscstezky.cz.

Podpořeno Ministerstvem životního prostředí, semináře nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP.

Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038