Certifikace v polygrafii na vzestupu tisknout

V jarních a letních měsících se dále v České republice a na Slovensku šířil trend výroby a spotřeby papíru s logem FSC. Značka FSC zaručuje, že dřevní surovina pochází z lesů, které byly obhospodařovány podle důsledných ekologických a sociálních pravidel organizace Forest Stewardship Council (FSC).

Mezi výrobci papíru již získaly certifikát zpracovatelského řetězce velká společnost Mondi SCP a. s. (na Slovensku), Olšanské papírny, a.s. a OP papír, s. r. o. (v České republice). Velmi významné bylo splnění certifikačních podmínek u firmy Bukóza Export-Import, a.s., který kromě buničiny vyrábí i řezivo, komponenty pro nábytkářský průmysl a dýhy.
Certifikát zpracovatelského řetězce FSC pro obchod s papírem má firma Papyrus Bohemia s. r. o. a Bratislavská papierenská spoločnosť spol. s.r.o. 

Z několika tiskáren, jež projevily zájem o tisk publikací s logem FSC, již certifikát získaly Tlačiarně BB spol. s. r. o. a Polygraf print spol. s.r.o. na Slovensku, CPI Moravia Books, s. r. o., Těšínská tiskárna a.s. a Point CZ, s.r.o. v ČR. Certifikát zpracovatelského řetězce FSC umožňuje tiskárnám označovat knihy, na něž byl použit papír FSC, jako certifikované a tím je na trhu odlišit od konvenčních titulů s papírem nejasného původu. 
V přípravě na certifikaci je několik dalších velkých distributorů papíru, výrobci různých druhů papíru, kartonáže a obalů a několik tiskáren. 


Situace v ČR a na Slovensku tak kopíruje velký rozmach výroby a spotřeby FSC papíru v zemích západní Evropy a v Zámoří. Aktualizované seznamy podniků v řetězci papíru s certifikátem zpracovatelského řetězce FSC lze nalézt na www.fsc-paper.org.

Zdroj: FSC ČR a FSC Slovensko, srpen 2008


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038