FSC knihy z českých a slovenských certifikovaných tiskáren tisknout

Rok 2008 byl ve znamení zvyšování poptávky po papíru a publikacích tištěných na papír s prestižní značkou FSC, která dává zákazníkům záruku, že dřevní surovina pro výrobu papíru pochází z lesů, které byly obhospodařovány podle důsledných ekologických a sociálních pravidel organizace Forest Stewardship Council (FSC).


Certifikát zpracovatelského řetězce (CoC) FSC v uplynulém roce získaly Tlačiarně BB, Polygraf print a Neografia Martin na Slovensku, CPI Moravia Books, Těšínská tiskárna, Finidr, Grasspo a Point CZ v ČR.

Tiskárny častěji tisknou na zakázky z Německa či Velké Británie, ale první tituly již dorazily i na pulty českých a slovenských knihkupectví. První knihou, která v ČR vyšla prokazatelně na FSC papíru se stal Historický atlas hub z nakladatelství Academia. Další knihou je I ty můžeš zachránit planetu (na Slovensku vyšlo jako Zachraň svoju planetu) autorky Jacquie Wines, vydané nakladatelstvím Slovart. Jiným vydavatelským počinem se stala kniha Torgny Lindgren Souchotě a jiná slova, kterou v prosinci vydalo brněnské nakladatelství Vakát. 

Certifikát zpracovatelského řetězce FSC umožňuje tiskárnám označovat knihy, na něž byl použit papír FSC, jako certifikované a tím je na trhu odlišit od konvenčních titulů s papírem nejasného původu. 

V přípravě na certifikaci je několik dalších velkých distributorů papíru, výrobci různých druhů papíru, kartonáže a obalů a několik tiskáren. Certifikát zpracovatelského řetězce FSC pro obchod s papírem má firma Papyrus Bohemia a Bratislavská papierenská spoločnosť.  Mezi výrobci papíru již certifikát zpracovatelského řetězce získaly velká společnost Mondi SCP (na Slovensku), a OP papír (v České republice). 

Aktualizované seznamy podniků v řetězci papíru s certifikátem zpracovatelského řetězce FSC lze nalézt na http://info.fsc.org/.

Zdroj: FSC ČR a FSC Slovensko, prosinec 2008


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038