Jak certifikovat zpracovatelský řetězec FSC CoC? tisknout

18. června 2009 proběhl v hotelu Myslivna v Brně seminář „Jak certifikovat zpracovatelský řetězec FSC CoC“. Organizovalo jej občanské sdružení FSC ČR ve spolupráci s Asociací českého papírenského průmyslu a certifikační firmou NEPCon pod záštitou Konfederace lesnických s dřevařských svazů.
Cílem semináře bylo seznámit přítomné zástupce významných českých firem s technickými požadavky na certifikaci zpracovatelského řetězce. Certifikace zpracovatelského řetězce (chain of custody – CoC) zaručuje kontrolu nepřerušeného řetězce původu dřeva z lesa až ke konečnému výrobku.  Na semináři byl poprvé v ucelené formě představen koncept tzv. kontrolovaného dřeva, které je v České republice, na rozdíl od certifikovaného, dobře dostupné a může dočasně pomoci řešit problém s nedostatkem tuzemského FSC certifikovaného dřeva pro výrobu dřevěných a papírenských produktů. Další přednášky a prezentace se týkaly certifikace FSC, jejího rozšíření a významu v ČR a zahraničí (Mgr. Michal Rezek, kontaktní osoba FSC pro ČR); přiblížení certifikace zpracovatelského řetězce FSC CoC (Ing. Tomáš Duda, zástupce ředitele FSC ČR); postupu a jednotlivých kroků v rámci certifikace zpracovatelského řetězce (Ing. Juraj Tužinský, NEPCon) a certifikace FSC CoC pro průmysl papíru a celulózy a tiskárny (Ing. Juraj Tužinský).
Ing. Tomáš Pařík, zástupce Konfederace lesnických a dřevařských svazů na semináři hovořil o potřebě zlepšit informovanost lesnicko-dřevařských subjektů o certifikaci FSC a prohloubit komunikaci mezi vlastníky lesů a sdružením FSC ČR. Vyzval přítomné zástupce významných firem, aby zesíleně komunikovali potřebu FSC certifikované suroviny svým dodavatelům a vlastníkům lesů.
Semináře se zúčastnili zástupci firem Biocel Paskov, Dřevozpracující družstvo Lukavec, Jitona, Kronospan, Papírny Brno, Neographia, Wood Paskov, Wood and Paper a Ton.


seminář FSC ČR o CoC

Zdroj: FSC ČR, červen 2009Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038