Brněnský vánoční strom pochází z šetrně obhospodařovaných lesů s certifikátem FSC tisknout

Ačkoliv se blíží už spíše konec zimy a jaro, chtěli bychom se jen pochlubit několika zimními obrázky. Podruhé totiž měli Brňané možnost sami si vybrat velký vánoční strom, který zdobil nám. Svobody. I tento rok strom pocházel z lesního majetku ŠLP Křtiny, který vlastní certifikát FSC (Forest Stewardship Council) zaručující odpovědné, přírodě blízké lesní hospodaření. Tím pomáhá chránit mizející a devastované lesy u nás i ve světě.

 

Slavnostní vypravování stromu spojené s předáním proběhlo v úterý 16. 11. v Bílovicích nad Svitavou před Myslivnou za účasti primátora města Brna Romana Onderky, senátora Stanislava Juránka, starosty městské části Brno- střed Libora Štástky, ředitele ŠLP Křtiny Jaroslava Martínka, dětí z dětského domova Dagmar, mateřské školky Bílovice n. Svitavou a dalších. Brněnský vánoční strom se příští týden rozsvítí na nám. Svobody již po osmdesáté šesté. Tradici zahájil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, kdy ho na tento nápad přivedl osud odloženého novorozence, které nalezl při procházce spolu s malířem Františkem Koudelkou a Josefem Tesařem v prosinci 1919. Dítě dostalo jméno Liduška a Těsnohlídka v dalším zájmu o opuštěné děti inspiroval kodaňský zvyk, kde se na náměstí stavěl strom, pod kterým se vybíralo pro potřebné.  


Smrk, který svítil na náměstí Svobody v Brně, již tradičně pochází ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (dále ŠLP Křtiny), který FSC certifikát získal v roce 1997. ŠLP Křtiny navíc FSC certifikát získal jako jeden prvních lesních podniků v ČR. „A výběr vánočního stromu z lesního majetku s certifikátem FSC nám připomíná, že bychom měli být ohleduplní nejen k sobě navzájem a nejen o Vánocích, ale také stále k prostředí ve kterém žijeme,“ dodal ředitel Ing. Tomáš Duda z nevládní organizace FSC ČR, která certifikaci FSC zaštituje v České republice.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038