Na Brněnsku si opět můžete koupit FSC vánoční jedličku tisknout

V předvánočním čase minulého roku měli Brňané a lidé na Tišnovsku opět možnost zakoupit živý FSC vánoční stromek. Lidé budou mít možnost si tyto jedličky sami slavnostně vysadit v FSC certifikovaném lese. Slavnostní výsadba proběhne letos na jaře.

Projekt Vánoční stromky - stromy pro život vznikl v roce 1998 ve spolupráci Veroniky, Lipky a Hnutí Duha v Brně. Myšlenka projektu spočívá v  předvánočním prodeji jedlí bělokorých v květináči, které po Vánocích zůstanou na zahrádkách a nebo se vysazují do lesů v okolí. Nabízí tak alternativu živých vánočních stromečků k řezaným, aby lidé mohli využít tradic vánočních svátků k podpoře městské zeleně nebo lesa výsadbou naší původní dřeviny jedle bělokoré. 

Co možná nevíte o jedličce

Jedle bělokorá (Abies alba) je náš původní druh jehličnaté dřeviny, který z našich lesů téměř vymizel. Kdysi bývala naší nejhojněji zastoupenou jehličnatou dřevinou. Zaujímala 15 – 20 % rozlohy našich lesů. Jedle patřila k našim nejmohutnějším stromům. Historické prameny udávají jedlové velikány vysoké až 60m. Doma byla od pahorkatin až po hory.

Jedle však nedokázala vzdorovat změnám, které do krajiny přinesl člověk. Na jejím ústupu se podílel zejména holosečný způsob hospodaření v lesích, postupné vysoušení krajiny, průmyslové imise, okus a ohryz spárkatou zvěří. Všechny příčiny ústupu jedle nejsou dosud uspokojivě vysvětleny. V roce 1950 bylo zastoupení jedle v lesích České republiky 2,8 %. V roce 1990 už to bylo pouze 1,3 %.

Ročně se v naší republice prodá přes milion stromků. Ty se po Vánocích stávají odpadem, který se obtížně likviduje. Takže i kdyby se jen jedno procento stromků stalo sazenicí, bylo by ročně vysazeno 10 tisíc stromků.

Ve druhém ročníku prodeje byly k dispozici jedličky s certifikátem FSC - tato certifikace je obdobou označování produktů  ekologického zemědělství – zdravých potravin pocházejících z šetrně a udržitelně obhospodařované půdy.

Jak se starat o jedličku po Vánocích

Máte několik možností, jak s jedličkou naložit:

  • Co nejdříve, jakmile to počasí dovolí, můžete vysadit jedličku na vlastním pozemku či zahradě a nechat ji tam růst.
  • Stromek i s kontejnerem zasenkovat (přihrnout hlínou) na zahradě a použít ho znovu o příštích vánocích.
  • Pokud jste z Brna a okolí, bude nejlepší přinést začátkem jara stromek na připravené místo (pokaždé je předem uveřejněno místo a termín společné výsadby), kde jej můžete vlastnoručně vysadit do lesa. Další péči o stromek zajistí pracovníci Školního lesního podniku Křtiny.

  Upraveno z článku Ekologického institutu Veronica "Vánoční stromky - stromy pro život v lese" (www.veronica.cz)                                                             

 

Kde bylo možné FSC vánoční stromky zakoupit?

Prodejní místa v Brně a Tišnově:


Ekologická poradna Veronica, dům ochránců přírody, RS ČSOP Brno, Panská 9

Lipka - pracoviště Lipová, Lipová 20, Brno - Pisárky

         - pracoviště Jezírko, Soběšice 97, Brno

        - pracoviště Rozmarýnek, Rozmarýnová 6, Brno - Jundrov

Informační centrum YMCA Brno, Kounicova 3 nebo Ve Vaňkovce 1 (vchod Slévárna Vaňkovka), Brno

Rezekvítek, Kamenná 6 (vchod přes Kamennou 4a), Brno

EkoCentrum Brno, Ponávka 2, Brno

Přírodní zahrada u smrku, Ramešova 10, Brno - Královo Pole

Ekoporadna Tišnovsko, Náměstí 28. října 28, Tišnov

 


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038