FSC ČR oslavilo 10 let. Popovídali jsme si s jedním ze zakladatelů sdružení Michalem Rezkem. tisknout

15. března 2012

Letos, konkrétně 10. ledna 2012 tomu bylo již 10 let, co bylo založeno občanské sdružení FSC ČR podporující šetrné lesní hospodaření v České Republice. Rozhodli jsme se proto zavzpomínat na dobu průkopnických začátků a následného rozvoje šetrného lesnictví v rozhovoru s bývalým ředitelem FSC ČR Mgr. Michalem Rezkem.

 

Byl jste jedním ze zakladatelů české pobočky FSC. Pamatujete si ještě, kdo všechno se o založení zasloužil?

Mimo mě to byli Petr Jelínek a Zdeněk Hrubý. Formálně jsme byli zakladatelé. Neformálně se o založení zasloužilo Hnutí DUHA, konkrétně pak také lesnické a ochranářské osobnosti jako Igor Michal, otec a syn Košuličové a Mojmír Vlašín. Na podzim roku 2001 jsme nejprve založili spolek Sdružení ekologického lesnictví. Formálně jsme vznikli v lednu v roce 2002 jako Pracovní skupina pro certifikaci lesů FSC v ČR.

Jak to tenkrát probíhalo?

Motivace ke vzniku české pobočky mezinárodní organizace FSC, která byla založena již v roce 1993, vznikla mimo jiné účastí zástupců nevládních organizací na jednáních PEFC ČR, kde jsme záhy pochopili, že naše účast na projednávání norem tohoto systému byla pouze formální a měla jen legitimizovat certifikační systém, který neměl žádnou ambici měnit zažité status quo lesního hospodaření v ČR. Měli jsme zájem využít nástroj lesní certifikace ke zlepšení stavu českých lesů a to nám umožnil až systém FSC.

Bylo těžké se na českém poli prosadit? Jak jste začínali informovat veřejnost?

Naštěstí jsme měli zkušenost s propagací a PR z jiných nevládních neziskových organizací. V prvních letech jsme měli i nevelkou, ale relativně stálou podporu Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Naše práce však v prvních letech stála většinově na entusiasmu a dobrovolnictví asi tří desítek lesníků a ochranářů.

Organizace získala větší vliv až po několika letech svého působení v době schválení a zejména pak akreditace Českého standardu FSC v roce 2005, kterážto byla mezinárodním oceněním samotného procesu tvorby standardu, odbornosti zúčastněných a celkové demokratické, otevřené povahy činnosti sdružení.

Museli jste první firmy a majitele lesních majetků přímo oslovovat nebo přišli sami?

V prvních letech jsme vynaložili spoustu času a energie na oslovování firem, nicméně tato strategie nefunguje. Systém certifikace FSC funguje na tržních principech a bez zvýšené poptávky, kterou pociťujeme v posledních letech, by to u nás ani ve světě nemohlo vést k naplňování mise FSC, tj. zlepšování sociálních, ekologických a ekonomických parametrů lesního hospodaření.

Jaký je Váš nejsilnější zážitek z období, kdy jste vedl českou pobočku FSC?

Napadají mě především zážitky z mezinárodních valných hromad FSC v Latinské Americe a několika víkendových projednávání nespočetných verzí Českého standardu FSC v přátelské atmosféře inspirativních osobností českého FSC.

Byly i krušné chvíle nebo šlo všechno jako hodinky?

Práce v českém FSC podobně jako v ostatních nevládních neziskových organizacích je především neustálou fundraisingovou aktivitou a grantovým kolotočem s nejistým zázemím, což po několika letech člověka nutně unaví.

Bylo pro Vás těžké opustit FSC?

Opustil jsem práci v české pobočce, ale zůstal jsem aktivní v mezinárodním FSC a s českou pobočkou jsem neustále v kontaktu. Odchod nebyl zvláště bolestivý. Měl jsem to štěstí, že jsem organizaci mohl předat v roce 2009 současnému řediteli Tomáši Dudovi, který se mnou organizaci táhl už od roku 2005.

Čím se zabýváte dnes? Stýská se Vám po práci v FSC?

Naštěstí pracuji stále se systémem FSC. Vedu oddělení „Lesy a dřevo“ v mezinárodní certifikační firmě TÜV SÜD. Umožňuje mi to vidět certifikační systém z pozice auditora i certifikovaných firem, což možná činí moji orientaci v FSC kompletní. Stýská se mi ale určitě po svobodě práce v FSC ČR. Práce v byznysu je účelovější a pragmatičtější, ale snad se mi stále daří udržet si entusiasmus a mně vlastní míru idealismu.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038