Dávejte pozor, ať nesedíte na nelegálním dřevu! tisknout

Dřevěné výrobky jsou v obchodech k dispozici po celý rok, zvláště v jarních a letních měsících se ale zvyšuje poptávka po zahradním nábytku, který zajistí pohodlné posezení. Bohužel i nábytek, prodávaný ve velkých řetězcích může pocházet z nelegální těžby. Jak se mu vyhnout?

Velmi jednoduše, pokud budete uvažovat o koupi zahradního nábytku, respektive jakýchkoliv dřevěných produktů, hledejte ty, které mají značku FSC. Právě certifikát FSC totiž zaručuje, že les z něhož pochází dřevo pro výrobu byl obhospodařován přírodě blízkým způsobem a mimo to, bylo přihlédnuto nejen k tomu, aby se pro spotřebu použily pouze vybrané stromy kácené legálně, ale také aby si na své přišli i místní dřevorubci, kteří mají zajištěnou práci.

Může se to zdát příliš nadnesené, ale koupí výrobku s FSC certifikátem můžete přispět k lepšímu stavu celosvětových lesů a podpořit i domorodé komunity, pro které jsou lesy přirozeným životním prostředím. Naopak koupě výrobků s nejasným původem a z nelegálně vytěženého dřeva zatěžuje naši planetu mnohem více.

Jak nakupovat dřevěné výrobky? 

Mnoho těchto výrobků s FSC certifikátem najdete například v řetězcích IKEA či Hornbach. Při nákupu dřevěných výrobků doporučujeme držet se deseti zelených pravidel, která vám mohou pomoci při rozhodování o nákupu.

  • Raději dřevo než plasty či kovy. Dřevo je krásný přírodní materiál a obnovitelná surovina. Těžba a zpracování nerostných surovin často způsobuje více škod než kácení lesa.
  • Kupujte dřevěné výrobky z domácích dřevin, nejlépe vyrobené v ČR. Čím blíže je země původu, tím lépe. S klesající přepravní vzdáleností se snižuje znečištění, které doprava způsobuje. Navíc podpoříte místní ekonomiku na našem venkově.
  • Vyhledávejte dřevěné výrobky se značkou FSC. Certifikát FSC zaručuje šetrný původ dřeva podle důsledných mezinárodních ekologických a sociálních pravidel Forest Stewardship Council (FSC). Ptejte se svého prodejce, zda nabízí dřevo s tímto certifikátem.
  • Zvažte náhradu tropického dřeva za domácí dřeviny. Například při nákupu zahradního nábytku dejte určitě přednost místním druhům dřevin (smrk, akát atp.) před stromy, které u nás nerostou.
  • Tropické dřevo rozhodně jen se značkou FSC. Kupujete-li výrobky z tropických druhů dřevin (týk, eukalyptus aj.), vybírejte ze zboží označené- ho logem FSC.
  • Pozor na tropické dřevo bez značky FSC! Výrobky z tropických dřevin (týk, eukalyptus, meranti, mahagon aj.) bez značky FSC často pocházejí z devastovaných či ilegálně těžených tropických lesů.
  • Upřednostněte masivní dřevo před lepenými materiály. Výrobky z lepených materiálů mohou obsahovat zdraví nebezpečné chemické látky, zejména formaldehyd.
  • Výrobky s přírodní úpravou povrchu. Dejte přednost výrobkům ošetřeným pouze oleji, vosky a fermeží neškodí zdraví.
  • Nejlépe přírodní barvy a laky. Přírodní barvy a laky (nejlépe vodou ředitelné) jsou šetrné k lidskému zdraví i k životnímu prostředí.
  • Vybírejte zboží vyšší kvality. Vydrží déle, takže nebude potřeba nábytek brzy nahradit novým. Šetříte tak životní prostředí i vaši peněženku.

Chcete-li se dozvědět o nákupu dřevěných výrobků více, doporučujeme náš manuál pro spotřebitele, kde mimo výše uvedených tipů najdete také celou řadu užitečných informací.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038