I stavby pro trávení volného času mohou být společensky odpovědné tisknout

Nedaleko centra finských Helsinek vznikl unikátní architektonický objekt Löyly, který kombinuje několik způsobů využití dohromady – od trávení volného času, přes saunování až po občerstvení ve stylové restauraci. Tradice saunování je ve Finsku velmi dlouhá a oblíbená – ostatně Löyly je název páry, která stoupá z kamenů v sauně po jejich polití vodou.

Centrum Löyly je veřejnou stavbou, kterou iniciovali sami zastupitelé města Helsinky, samotnou stavbu navrhlo architektonické studio Avanto Architects, které plánovalo stavbu jako výchozí bod plánovaného pobřežního parku. Konstrukce stavby je dřevěná a zahrnuje 4000 prken s ostrými hranami na povrchu. Působením povětrnostních vlivů by měla časem zešednout a připomínat skalnatý masiv.


foto: Pekka Keränen

Zodpovědná a udržitelná budova

Mimo to, že je stavba Löyly zajímavá vizuálně, kdy architekti použili neotřelý design zahrnující několik stupňovitých vyhlídek, restauraci, velkou terasu a přirozené napojení na Baltské moře, jedná se také o stavbu odpovědnou vůči životnímu prostředí.


foto: Pekka Keränen

Celé centrum Löyly je totiž jako jedna z mála staveb na světě certifikováno FSC. V zásadě je z FSC certifikovaného materiálu vyrobeno všechno, co je na povrchu stavby – tedy mřížoví, terasy a vnější povrchy. Vedle samotné stavby je z FSC certifikovaného materiálu vyrobeny některé části mobiliáře. Restaurace podává jídla z lokálních produktů a menu je vybíráno také s přihlédnutím k pravidlům FSC a dalším způsobům odpovědné spotřeby.

Jedná se o jednu z mála staveb, které mají certifikát odpovědné spotřeby FSC, ve většině případů mají certifikát FSC finální výrobky vyrobené ze dřeva či papíru, certifikace stavby je poměrně unikátní. Zástupci z řad města a také z řad certifikační společnosti prohlásili, že věří v realizaci dalších podobných staveb, mezi nimiž je Löyly první vlaštovkou a zároveň důkazem toho, že je možné stavět odpovědně.


foto: Pekka Keränen

Proč FSC?

Využití FSC certifikované suroviny pro zástavbu veřejného prostoru je krásnou ukázkou toho, že kde je vůle, tam se může podařit i něco užitečného. Stavba multifunkčního centra je důkazem toho, že podpora obnovitelných zdrojů je v západní Evropě na poměrně vysoké úrovni. Zvláště pak v podobě dřevní suroviny, která patří mezi tradiční stavební materiály.

Díky odpovědnému přístupu investorů tak bylo využito suroviny s FSC certifikátem. Ten zajišťuje, že dřevo je vytěženo legálně z přírodě blízkého a šetrně obhospodařovaného lesa a při cestě z lesního majetku až po helsinské pobřeží byla surovina po celou dobu v rukách firem s certifikátem FSC.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038