Věděli jste, že certifikát FSC nemusí mít pouze dřevo a papír? tisknout

Certifikace FSC je nejčastěji spojována s lesy, stromy, dřevem a s výrobky, které jsou ze dřeva. V praxi však najdete na trhu mnoho dalších věcí, které mohou mít certifikát FSC – typicky samozřejmě papír a papírové výrobky.

Ovšem existují i certifikované výrobky, které mají ke dřevu na první pohled vcelku daleko – například úklidové gumové rukavice, při jejichž výrobě se využívá kaučuk z certifikovaných lesů.

V nedávné době se podařilo vyrobit první javorový sirup s certifikátem FSC, za kterým stojí rodinná tradicea zkušenosti Garyho Ivense z kanadského Ontaria. Jeho certifikovaný  sirup je zatím jediný na světě, který má certifikaci FSC. Certifikace v tomto případě samozřejmě není samoúčelná, mimo to, že si mohou zájemci koupit javorový sirup, který je vyroben při zachování odpovědného chování k životnímu prostředí, jsou samozřejmě FSC certifikované i lesy, kde roste javor, z něhož je sirup vyráběn. A právě certifikace tohoto lesního porostu zajišťuje, že je v něm hospodařeno přírodě blízkým způsobem.

Lesní porosty, které Ivense v rámci své farmy (Maple Ridge Farm) obhospodařuje, byly certifikovány v rámci skupiny vlastníků menších lesů Eastern Ontario Model Forest, která vznikla v roce 2003 a je praktickým příkladem toho, jak funguje skupinová certifikace FSC, která umožňuje rozložit nutné náklady mezi více vlastníků a tím je také sníží.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038