FSC ČR vyhlásilo výsledky pátého ročníku fotografické soutěže „Není les jako les“ tisknout

FSC ČR vyhlásilo výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, která byla zahájena v srpnu letošního roku. Cílem fotosoutěže bylo upozornit na důležitost odpovědné spotřeby výrobků ze dřeva a přírodě blízkého lesního hospodaření, i vzhledem k probíhajícím klimatickým změnám a zdravotnímu stavu českých lesů.


Letošní ročník byl již pátým v řadě a za krátkou historii fotosoutěže se jedná o nejsilnější ročník z pohledu množství zaslaných fotografií i počtu jednotlivých účastníků. V rámci fotosoutěže byly vyhlášeny tři soutěžní kategorie, do nichž mohli soutěžící přihlašovat své fotografie – „les nad zlato“, „dřevo, kam se podíváš“ a „lidé v háji“.

Fotografická soutěž měla za cíl ukázat propojení odpovědné spotřeby se šetrným lesním hospodařením. Veřejnost a spotřebitelé díky ní mohou aktivně přispět k ochraně a zlepšení stavu lesů. Jejich stav, jak konstatovala i aktuální Zpráva o stavu životního prostředí, se totiž například v České republice nelepší a lesy navíc postihují kalamity související s klimatickou změnou, suchem či šířením kůrovce. Přírodě blízké lesní hospodaření, které prosazuje organizace FSC (Forest Stewardship Council), vede k pěstování více odolných lesů s přirozenou druhovou skladbou, které mohou tyto negativní dopady zmírnit.

Z celkového množství fotografií, kterých dorazilo do soutěže víc než 3600, vybrala odborná porota celkem devět výherců (tři v každé kategorii). Role poroty se zhostili zástupci hlavního partnera soutěže, společnosti Canon a hlavních mediálních partnerů, časopisu FOTO a Digitální fotomagazín. Hlavním partnerem pátého ročníku soutěže pak byla společnost Hornbach.

Vítězové v jednotlivých kategoriích jsou následující:

Les nad zlato

 1. místo – Jan Malkovsky – Zlata priroda

2. místo: Martin Rak – Starý strom

3. místo: Petr Stejskal – Život i zánik

Lidé v háji

 1. místo: Tomáš Vohryzka – Do ticha

2. místo: Robert Kraus – Stromová paní

3. místo: Martin Matajzik – Terezka v listí

Dřevo kam se podíváš

 1. místo: Martina Pokorná – Dřevěné zlato

2. místo: Peter Holly – Posledný z mnohých

3. místo: Jiří Košťál – Konec lesa

Na všechny vítěze čekají digitální fotoaparáty od partnera soutěže, společnosti Canon v podobě zrcadlovky EOS 750D (1. místo) a kompaktních aparátů PowerShot G9 X Mark II (2. místo) a PowerShot SX430 IS (3. místo). Vzhledem k vysoké účasti se zástupci národní kanceláře FSC ČR rozhodli vyhlásit také speciální cenu FSC ČR a vybrali fotografii, jejíž autor obdrží videokameru Canon Legria – cenu získala Petra Čermáková za fotografii s názvem „To by bylo, co dál?“.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038