Hodnocení uhlíkové stopy v FSC lesích, aneb o krok blíže k udržitelnosti tisknout

FSC International zve všechny zainteresované organizace, společnosti i jednotlivce k zapojení do konzultace o možném zavedení dobrovolné procedury sledování uhlíkové stopy – FSC Carbon Footprint Porcedure. Tento krok by mohl pomoci držitelům FSC certifikátu v kvantifikaci emisí skleníkových plynů a ve vyjádření klimatických přínosů zavedení FSC certifikace ve výrobě. Konzultace k zavedení sledování uhlíkové stopy končí 10. ledna 2017.

Konzultace je určena k širší diskuzi nad tímto tématem. V případě zavedení nástroje by bylo zapojení držitelů certifikátů dobrovolné. Povinné by bylo pouze v případě, pokud by chtěl držitel FSC certifikátu deklarovat tuto informaci na svém štítku s FSC certifikačním kódem.

Uhlíková stopa a její kvantifikace se v brzké době pravděpodobně stane velmi důležitým nástrojem pro snížení dopadů na klima. Velikost (množství) uhlíkové stopy, kterou společnost při výrobě vyprodukuje se tak může velmi snadno stát měřítkem pro odběratele, kterým není lhostejné zatížení životního prostředí – primárním ukazatelem kvality služeb tak nemusí být nutně pouze cena, ale také velikost uhlíkové stopy, ať už se bude jednat o výrobu nábytku nebo stavební materiály.

Proces sledování uhlíkové stopy by mohl být propojen se standardem pro FSC certifikaci CoC a bude vycházet ze současného rámce, který je tvořen v souvislosti ekosystémovými službami lesního hospodaření.

Všechny potřebné informace, studie a komentáře najdete na tomto odkazu.

Zdroj: FSC Int.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038