Nová studie potvrzuje sílu standardu FSC kontrolovaného dřeva tisknout

Právě publikovaná studie FSC poukazuje na výsledky komparativní analýzy mezi systémy a standardy certifikace FSC, PEFC a PEFC uznávanými systémy PEFC Německo a Sustainable Forestry Initiative v USA (SFI). Zpráva ukazuje výhody FSC standardů kontrolovaného dřeva a poskytuje důležité informace pro držitele certifikátu a certifikační firmy. 

Materiál certifikovaný jako the Program for Endorsement of Forest Certification (PEFC) neodpovídá požadavkům kladeným na FSC kontrolované dřevo (FSC CW). Navíc materiál certifikovaný PEFC nemůže být smíchán s FSC certifikovaným bez dalšího analýzy jeho původu a s ní spojených rizik.

Takto zní odpověď na častou otázku zpracovatelů a certifikačních firem, zda další certifikační systémy splňují požadavky standardu FSC pro kontrolované dřevo a materiál jimi certifikovaný může sloužit pro výrobu FSC smíšených výrobků.
FSC kontrolované dřevo je „minimálním standardem“ v systému FSC. Necertifikovaný materiál musí být nezávisle posouzen, než se může smísit s FSC certifikovanou surovinou a stát se součástí FSC smíšeného výrobku. Standard FSC pro kontrolované dřevo vylučuje dřevo z 5 nejkontroverznějších kategorií: dřevo z nelegální těžby, dřevo z oblastí porušování tradičních a občanských práv, dřevo z oblastí, kde jsou ohroženy lesy s vysokou ochranářskou hodnotou, dřeva pocházející z konverze lesů na nelesní půdu a dřevo z GMO dřevin.

Tato analýza ukázala, že žádný ze zkoumaných standardů PEFC nesplňuje beze zbytku požadavky FSC, tj. nevylučuje všechny kategorie původu, které nejsou pro FSC přípustné (viz výše). Certifikační firmy akreditované při systému FSC byly informovány, že vzhledem k zásadním nedostatkům nesplňuje materiál PEFC automaticky standard FSC pro kontrolované dřevo a je tedy nutno pořizovat analýzy posouzení rizika případ od případu.

Shrnutí studie a detailní vysvětlení určené certifikačním firmám najdete zde: www.fsc.org/whyfsc.html.
Více informací o  FSC kontrolovaném dřevu najdete zde:  www.fsc.org/cw.html.

Zdroj: FSC International, FSC Weekly Update, říjen 2010


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038