Nový standard o kontrolovaném dřevu schválen tisknout

Koncem listopadu loňského roku byl oficiálně schválen mezinárodní standard upravující pravidla pro FSC kontrolované dřevo (FSC-STD-40-005 V3-0). Samotný standard začne platit až v polovině roku, konkrétně 1. července 2016.

Schválený standard popisuje požadavky pro firmy s certifikátem FSC – CW, které chtějí zavést systém náležité péče, aby zabránily přijímání materiálu z nedůvěryhodných zdrojů, který není možné použít ve výrobcích typu FSC Mix.

Proč byl standard revidován?

Na valné hromadě v roce 2011 bylo rozhodnuto o posílení a zpřísnění pravidel pro označování materiálu jako kontrolované dřevo, což si v praxi vyžádalo revizi příslušného standardu. Byl vytvořen výbor pro revizi standardu, nové znění prošlo dvěma koly připomínkování a také testováním v terénu v Austrálii, Rumunsku, Kanadě a Rusku.

Jaké jsou hlavní změny standardu?

Nový standard zavádí přístup „due dilligence“ pro získávání kontrolovaného dřeva. Organizace, které nyní nakupují dřevo, musí požadovat po svých dodavatelích provádění systému náležité péče, který s sebou nese informace o jejich dodavatelích, posouzení rizik nelegálnosti.


Revidovaný standard FSC-STD-40-005 V3-0 si můžete stáhnout zde.


Mezi dalšími změnami je například:

  • větší tlak na transparentnost ve veřejných zakázkách
  • nové požadavky na snižování rizik, které umožňují organizacím mnohem větší flexibilitu v tom, jak zmírnit uvedené riziko
  • specifické požadavky na zmírnění rizika související s právy domorodých národů, tradičních národů a ohrožení nedotčených lesních krajin

V souvislosti s vydáním revidovaného standardu plánuje organizace FSC více se zaměřit na jeho vysvětlení včetně poskytování konzultací, školení a webinářů.

 


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038