Obchodní koalice TRC chce bojovat proti ilegální těžbě dřeva tisknout

Velké obchodní řetězce Carrefour Group, Kingsfisher, Marks & Spencer a Ikea založily 6. dubna 2010 koalici Timber Retail Coalition (TRC), aby se tak spolu mohly podílet na zajišťování a dodržování základních etických standardů pro obchod se dřevem a dřevěnými produkty v Evropské unii.

TRC se bude snažit v celé EU propagovat zavádění jasných pravidel při obchodování se dřevem.  Nabídne evropským politikům platformu, která  by měla podporovat opatření na omezení ilegální těžby dřeva. Především bude vyžadovat, aby nezákonně vytěžené dřevo nemělo snadný přístup na trh EU. Tím vyzývá k funkční regulaci obchodování se dřevem na základě mechanismu „due diligence“, tedy kompletním prověřením zdrojů.

Nejefektivnější cestou, jak zajistit, aby zakoupené dřevo a dřevěné výrobky měly legální původ a byly vyráběny způsobem co nejvíce odpovědným z hlediska sociálního i enviromentálního je FSC certifikace. Princip 1 z deseti principů a kritérií FSC vyžaduje, aby lesní hospodaření respektovalo všechny příslušné zákony dané země i mezinárodní úmluvy a smlouvy, které se daná země zavázala dodržovat.

Členové TRC jsou odhodláni podporovat šetrné lesní hospodaření. Obchodní řetězec Kingsfisher má v prodejnách po celé Evropě a Asii v nabídce přes 800 FSC výrobků, mezi nimi kuchyně, zahradní nábytek a podlahové krytiny. Pro společnost IKEA je v současnosti FSC certifikát jediný, který podporuje a vyžaduje při zajišťování dřeva pro své výrobky. Carrefour nabízí více jak 70 produktů s certifikátem FSC s tím, že celá nabídka zahradního nábytku má certifikát FSC nebo je v procesu získávání tohoto certifikátu. Společnosti Carrefour a Tetra Pak ve Francii oznámily, že během roku 2010 dodáTetra Pak  na francouzský trh více než 100 milionů kartonových obalů s FSC certifikátem. Marks & Spencer v roce 2009 používal v obchodech dekoraci, časopisy, letáky, dárkové zboží a papírové ubrousky výhradně z FSC nebo recyklovaného papíru.

Více o principech a kritériích FSC na www.czechfsc.cz.

Zdroj: FSC International, duben 2010


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038