Představitel FSC René Ngongo vyhrál Alternativní Nobelovu cenu v roce 2009! tisknout

4. listopadu získal René Ngongo, FSC kontaktní osoba pro Demokratickou republiku Kongo, Cenu dobrého života (the Right Livelihood Award) za svou vynikající vizi a pozoruhodnou práci v zájmu ohrožených lesů v povodí Konga. Nadace Ceny dobrého života mu udělila toto prestižní ocenění „za odvahu čelit silám, které ničily deštné pralesy v Kongu a za získání politické podpory k zachování lesů a jejich udržitelného rozvoje."  
 
Jako kontaktní osoba v Demokratické republice Kongo, René Ngongo byl zapojen do prosazení certifikátu šetrného lesního hospodaření FSC v jedné z nejvíce ohrožených lokalit světových tropických lesů.  Zavést FSC certifikaci se mu podařilo zejména ve třech důležitých a rozsáhlých oblastech – Kinshase, Kisangani a Mbandece. 

René Ngongo, FSC

Ngongo shromáždil vlastníky lesních pozemků a zainteresované skupiny s cílem založit Národní pracovní skupinu pro FSC. Zároveň se podílel na regionální pracovní skupině pro FSC, která se zaměřila na standard hospodaření pro Povodí Konga.

Jeho snahy byly završeny svoláním prvního Valného shromáždění FSC v Demokratické republice Kongo na konci roku 2009. To bylo podpořeno projektem PPP-NI a znamenalo zásadní krok pro ustanovení Národní inicitativy FSC jako legitimního a legálního partnera v Demokratické republice Kongo.  

 „Lesy v DRC a v povodí Konga by neměly být považovány pouze za materiál určený k exportu nebo nahlíženy jako zdroj oxidu uhličitého. Je to především, jako nic jiného, živoucí příroda, zdroj potravin a léčiv, stejně jako prostor k duševní obrodě pro milióny místních komunit a domorodců, kteří jsou hlavními ochránci těchto lesů,“ doplnil Ngongo.      

Tato výroční cena, známá v mnoha zemích jako Alternativní Nobelova cena, vyznamenává a podporuje ty, kteří nabídli praktické a příkladné odpovědi na nejvíce ožehavé výzvy, kterým dnes čelíme.  

 

Zdroj: FSC Weekly News Update, listopad 2009

 


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038