Představujeme 2B Office, první plně FSC certifikovaný stavební projekt tisknout

Nově postavený portugalský kancelářský dům 2B Office se stal světově prvním dokončeným stavebním projektem, kterému se podařilo získat nový projektový FSC certifikát. Kanceláře a co-workingové prostory uvnitř 2B Office jsou vybaveny nábytkem a dalšími výrobky s certifikátem FSC. Autoři projektu se tak snaží rozšířit povědomí o důležitosti šetrné spotřeby výrobků ze dřeva a certifikace lesního hospodaření.


Prvního února, tedy přesně v den, kdy vstoupil v platnost nový standard FSC pro certifikaci projektů, se 2B Office stal prvním projektem, kterému byl certifikát na základě splnění podmínek nového standardu udělen. Současně se tento kancelářský dům stal také úplně prvním FSC certifikovaným stavebním projektem na Pyrenejském poloostrově.

Společnost 2B Forest, která za projektem stojí, podniká v poradenském sektoru, kde radí svým zákazníkům, jak implementovat inovativní strategie a projekty spojené s lesní certifikací. Jako společnost, která se snaží žít podle toho, co sama hlásá, je 2B Forest držitelem svého vlastního lesního certifikátu a certifikátu zpracovatelského řetězce. Když se zakladatelka a majitelka 2B Forest Susana Brigido dozvěděla, že je možnost přidat ke dvou již aktivním certifikátům také certifikát pro FSC pro stavební projekt, rozhodla se, že této možnosti musí využít.

Susaně se zdálo, že se lesním správcům, kteří úspěšně změnili způsob svého hospodaření k přírodě bližšímu, nedostává dostatečného uznání. To mělo přirozeně negativní vliv na motivaci jak samotných majitelů lesů, tak i producentů dřeva obecně.

V 2B Forest se proto rozhodli, že je načase, aby se pokusili něco změnit. Jejich dodatečnou motivací byla zároveň i snaha upozornit velké hráče na trhu na důležitost garance udržitelných zdrojů při výrobě produktů ze dřeva při boji s negativními vlivy klimatických změn. Postavit si svou vlastní kancelář jako FSC certifikovaný projekt se zdálo jako přirozený krok, kterým lze demonstrovat jejich zápal pro věc a zároveň využít služeb dvou hlavních sektorů, které používají výrobky ze dřeva – stavebnictví a nábytkářství.

 

Výzva, která za to stojí

Hlavní výzvou bylo najít vhodné a motivované partnery, kteří by byli schopní kanceláře postavit a funkčně zkombinovat architektonickou vizi s lokální nabídkou FSC certifikovaných materiálů a výrobků.

„Když si oslovené stavební firmy přečtly, že 2B Forest by při konstrukci mělo hlavní slovo ve výběru veškerého stavebního materiálu pocházejícího ze dřeva a vyžadovalo by přesné záznamy o množství a druhu materiálu, většina z nich rychle vycouvala,“ vzpomíná Susane Brigido.

2B se nakonec podařilo najít společnosti, které měly zájem na projektu spolupracovat. „Největší odměnou pro nás byl samotný vznik partnerství mezi námi a dalšími subjekty, které nám pomohly nakupovat surový materiál z lokálních lesů a od lokálních dodavatelů,“ říká Susana. Mezi partnery figurovala i národní portugalská kancelář FSC ale třeba také komunální vláda spravující Azorské ostrovy. Důležitým specifikem byl také závazek využívat pouze lokální druhy stromů. Podlahy a další konstrukční elementy jsou tedy z velké většiny tvořeny dřevem z Borovice přímořské (pinus pinaster), které je doplněno dřevem z Kryptomerie japonské (cryptomeria japonica).

 

Kanceláře 2B Office budou oficiálně otevřeny již brzy a poskytnou kromě klasických kanceláří také kolaborativní pracovní prostory, které umožní pohodlnou a efektivní týmovou spolupráci. 2B Office bude zároveň fungovat jako showroom pro lokální producenty FSC certifikovaných výrobků, kteří je budou moci v jeho prostorách vystavovat a dávat k užívání své výrobky a tím zvýšit povědomí o produktech ze šetrně vytěženého dřeva obecně.

Pokud vás FSC certifikace stavebních projektů zaujala a chtěli byste se dozvědět něco víc o tomto druhu certifikátu, přečtěte si naše FAQ k projektovým certifikátům nebo nám napište o další informace na info@czechfsc.cz.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038