Proběhl seminář s tvorbou risk analýzy FSC kontrolovaného dřeva tisknout

Závazná Risk analýza z pohledu FSC Kontrolovaného dřeva aneb těží se v ČR kontroverzní dřevo?

Workshop, Ministerstvo životního prostředí, Praha, 15. 6. 2011.

Ve středu 15. června proběhl v Praze seminář, jehož cílem bylo vytvořit závaznou Risk analýzu pro Českou republiku - stěžejní dokument pro využívání tuzemského FSC necertifikovaného, ale tzv. kontrolovaného dřeva v FSC výrobcích.

 

Semináře se zúčastnilo 18 zástupců organizací, institucí a firem jako např. Mendelova universita v Brně, Ministerstvo životního prostředí, Transparency International, Ikea, KRNAP, ČIŽP, Dřevozpracující družstvo Lukavec a TÜV SÜD Czech. Jednalo se o důležitou analýzu z pohledu vlastníků lesů (potenciálních dodavatelů kontrolovaného dřeva), zpracovatelů (míchajících FSC certifikovanou surovinu a surovinu bez certifikátu FSC) a nevládních organizací zabývající se kvalitou lesního hospodaření a stavem krajiny.

 

workshop

Workshop, MŽP, 15. 6. 2011, Praha

Během workshopu byla krátce představena systémem FSC a koncept Kontrolovaného dřeva. Hlavní částí bylo vytvoření a schválení Risk analýzy pro území ČR. Risk analýza konsensem z pohledu možnosti výskytu kontroverzního dřeva pocházejícího z českých lesů. Diskuze obsahovala pět hlavních a mezinárodních kritérií pro zhodnocení možného rizika v souvislosti s produkcí a pěstováním dřeva v České republice: 1. Legalita (4 indikátory), 2.Tradiční a občanská práva (5 indikátorů), 3. Biologické funkce (2 indikátory), 4. Konverze lesů (1 indikátor), 5. GMO (3 indikátory). Po dalším připomínkování a schválení analýzy mezinárodním ustředím FSC bude dokument závazný pro všechny subjekty přimíchávající (nebo jen obchodující) FSC NEcertifikované dřevo (s původem v ČR) do FSC výrobků.


Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038