Vánoční strom v Brně má opět certifikát FSC – vánoční stromečky s FSC certifikátem jsou v prodeji tisknout

Tradice vypravování vánočního stromu pro město Brno se dodržuje již několik desítek let. Teprve poslední desetiletí však ukazuje, že se podařilo zavést tradici novou, a to vztyčení stromu s FSC certifikátem, který byl vypěstován v lese, kde se hospodaří odpovědným a přírodě blízkým způsobem. Na konci článku také najdete informace, kde najít jeho malé bratříčky - FSC vánoční stromečky.

Brněnský vánoční strom je pro mnoho obyvatel symbolem začínajícího adventu a také připomíná takřka tragické události, které se odehrály na začátku minulého století, kdy Rudolf Těsnohlídek zachránil před umrznutím odložené dítě. V této době také vznikla tradice rozsvěcení vánočního stromu.

Když došlo k popsané události, v českých lesích se hospodařilo tradičním výběrným způsobem, který byl šetrný k  lesnímu ekosystému. Po téměř sto letech si připomínáme nejen tradici vánočního stromu, ale také se vracíme k šetrnému lesnímu hospodaření právě v lesích kolem Bílovic nad Svitavou. FSC tak pomáhá chránit české lesy před snižováním biologické rozmanitosti a ekologické stability, zejména vlivem nešetrných praktik lesního hospodaření.


Vánoční strom pro Brno 2015

Vánoční strom pro Brno pochází z lesních majetků Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, který je jedním ze čtyř lesů s certifikátem FSC v České republice. Lesní podnik navíc získal certifikaci jako jeden z prvních již v roce 1997, od té doby se v lesích hospodaří odpovědný a přírodě blízkým způsobem, což má velmi pozitivní vliv nejen na druhou skladbu lesa, ale na jeho celkové zdraví.


Tisková konference k brněnským Vánocům, kde byli novináři informování o certifikátu FSC

I vy můžete podpořit šetrné lesní hospodaření a obdarovat tak kromě sebe i lesy, a to nákupem vánočních stromků s FSC certifikátem, který deklaruje, že stromy pocházejí z lesa, kde se hospodaří odpovědným a přírodě blízkým způsobem.

Při nákupu FSC certifikovaného vánočního stromku sice nebudete mít doma dokonale souměrný jehličnan z plantáže, ale vaše volba bude mnohem ekologičtější. Podpoříte přirozený růst lesů namísto účelové výsadby vánočních stromků. Nemluvě o tom, že koupí FSC certifikovaného stromku z českých lesů nepřispíváte k zátěži životního prostředí, která je způsobena dopravou plantážních stromků ze zahraničí.

Prodej vánočních stromků s certifikátem FSC v roce 2015

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny – prodejní místa

  • Rudice OÚ – 19. 12. – 9 – 12 h
  • Hájenka Olomučany – 19. 12. – 9 – 14 h
  • Zámek Křtiny –  19. 12. – 8 – 15 h
  • Hájenka Bukovinka – 19. 12. – 8 – 15 h
  • Habrůvka náves – 19. 12. – 9 – 12 h

Krkonošský národní park – prodejní místa

  • Náměstí T. G. M. ve Vrchlabí – 17. 12. – od 9 h

Podporující členové FSC Česká republika:http://www.hornbach.czhttp://www.pointcz.cz
 

® FSC, A.C. All rights reserved. FSC-SECR-0038