Vánoční stromečky z přírodě blízkých FSC lesů pocházejí totiž z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Díky těmto výchovným zásahům a využívání dalších přírodě blízkých lesnických postupů jsou lesy silnější a odolnější vůči negativním dopadům klimatické změny.

Kde nakoupit vánoční strom z FSC lesa:

Brno

  • Od FSC ČR (objednání předem na info@czechfsc.cz, odběr od 15.12. do 17.12.)
  • Dobročinný obchod Nadace Veronica, Palackého třída 25 (bez rezervace od 15.12. do vyprodání stromečků)
  • Od Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (prodejní místa zde)

Praha

  • Od Lesů hlavního města Prahy (dostupnost a rezervace stromků na holes@lesy-praha.cz)
a picture of an FSC tag on a chrismas tree

Největší výběr FSC vánočních stromů budou mít během letošních svátků Brňané. Pořídit si jej budou moci hned na několika místech. Česká národní kancelář organizace FSC bude i letos ve spolupráci s certifikovanými obecními lesy na Svitavsku nabízet vánoční stromečky s certifikátem FSC z tamějších lesů. “Mám velkou radost, že i letos můžeme nabídnout lidem z Brna a okolí možnost, jak si pořídit domů vánoční stromeček z českého lesa, kterému jeho vyřezání neuškodilo ale naopak prospělo. Dalším bonusem je, že výdělek z prodeje těchto stromů poputuje na dobročinné účely,“ doplnil ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Stromečky ze Svitavska je třeba objednat předem na emailu info@czechfsc.cz. K vyzvednutí budou od středy 15.12. do pátku 17.12. v centru Syřiště na brněnské Kounicově ulici. Ve spolupráci s Nadací Veronica bude pak možné pořídit si stromeček ze svitavských lesů také bez rezervace v dobročinném obchodě nadace na Palackého třídě 25 v Brně od středy 15.12. až do vyprodání zásob. Vánoční stromy ze Svitavska se budou prodávat za 200Kč/kus a výdělek z jejich prodeje daruje FSC ČR a Nadace Veronica na dobročinné účely.

Pro Pražany nabízejí menší množství vánočních stromů z FSC certifikovaného lesa také Lesy hlavního města Prahy. Na dostupnosti a času předání stromů je třeba se domluvit osobně na emailu holes@lesy-praha.cz. Zájemci o FSC vánoční stromek, kteří se nenacházejí v blízkosti žádného z výše zmíněných prodejních míst, také mohou kontaktovat některého z majitelů či správců FSC certifikovaných majetků v jejich okolí a zkusit se s ním domluvit na koupi některého ze stromečků z jeho lesa osobně. Všechny FSC certifikované lesy jsou k dohledání v mezinárodní databázi FSC. Stačí si jako region zvolit Českou republiku, zaškrtnout "Show sites/member" a jako certifikační kód zvolit FM/CoC.
 

Při pěstování lesů přírodě blízkými lesnickými postupy, které v ČR dlouhodobě podporuje FSC ČR, nevznikají v lesích smrkové monokultury, které jsou pěstovány pouze pro produkci dřeva, ale dbá se na udržování přirozené druhové skladby a na vyvážené zastoupení listnatých a jehličnatých stromů. Stromky, které pocházejí z FSC certifikovaných lesů jsou obvykle vybírány jednotlivě, což zajišťuje ohleduplné chování k lesnímu porostu, jelikož jsou vyřezávány v rámci výchovných zásahů a probírek, které přispívají ke stabilitě, vyváženému růstu lesa a jeho větší odolnosti vůči dlouhodobým teplotním výkyvům. Pořizovací cena FSC certifikovaného stromku se přitom obvykle nijak neliší od nabídky ostatních prodejců, většinou je nižší.

Podporující členové FSC ČR

logo of hornbach