1. září 2021 vstoupila v platnost nová aktualizovaná verze CoC standardu FSC-STD-40-004 v3-1. Nově certifikované subjekty se již musí certifikovat podle tohoto standardu. Firmy certifikované před tímto datem mají na přechod na tuto normu čas do okonce 2022.

Standard FSC Pro Zpracovatelský Řetězec (CZ) (FSC-STD-40-004 Verze 3-1)
PDF, Size: 779.49KB
FSC CoC Standard (EN) (FSC-STD-40-004 V3-1)
PDF, Size: 831.69KB

Schválení aktuálního standardu představuje pro FSC důležitý krok, díky kterému zaručí bezpečné a férové pracovní podmínky pro pracovníky ve více než 45 tisících firem po celém světě, které jsou držiteli certifikátu FSC pro zpracovatelský řetězec a dá zákazníkům jistotu, že FSC certifikované produkty, které kupují pocházejí od firem, které respektují práva svých zaměstnanců.

Kromě toho jsou nedílnou součástí nové verze standardu také striktní pravidla pro omezení dětské práce a veškerých forem nucené nebo povinné práce. V neposlední řadě revidovaný standard stanovuje také pravidla pro omezení diskriminace v přístupu k zaměstnání a práva pro sdružování zaměstnanců v odborech a kolektivní vyjednávání.

„Letošní rok vyhlásila Organizace spojených národů (OSN) Mezinárodním rokem odstranění dětské práce, nejen proto máme velkou radost, že jako FSC můžeme k tomuto cíli přispět pomocí naší revidované verze standardu a zároveň zajistit bezpečné a důstojné podmínky pro zaměstnance v certifikovaných firmách po celém světě,“ uvedl Paul Opanga, manažer FSC International pro oblast práce a pracovního práva.

Nástroje pro držitele CoC certifikátu

FSC připravilo pro certifikované firmy soubor nástrojů, které mají za cíl usnadnit jim přechod na revidovanou verzi standardu CoC a poskytnout návod k tomu, jak jednoduše splnit jeho nové požadavky.

Záznam z webináře

Kompletní záznam z webináře FSC, který se věnoval sebehodnocení držitelů certifikátu FSC ve vztahu k novým pravidlům pro ochranu pracovníků, které je jednoduchým nástrojem pro splnění nových požadavků standardu. Níže jsou dostupné ke stažení také PDF verze webináře.

FSC Core Labour Requirements Technical Webinar: Self Assessment PPT Slides
PDF, Size: 3.15MB
FSC Core Labour Requirements Q&A
PDF, Size: 391.59KB

Průvodce nejčastějšími dotazy

FSC sestavilo pro certifikované společnosti detailního průvodce novými požadavky standardu, který obsahuje odpovědi na nejčastější dotazy.

FSC Core Labour Requirements - Q&A
PDF, Size: 443.44KB

Internetový kurz

Německá pobočka FSC zprovoznila na svých stránkách podrobný internetový kurz (v angličtině), během kterého si zájemci osvojí základní dovednosti pro splnění nových požadavků revidovaného CoC standardu. Cena za kurz je 98€ za přístup pro jednu osobu na tři měsíce. Po jeho dokončení je možné zažádat si o vydání certifikátu o jeho absolvování. Pro zájemce o kurz je k dispozici také stručný návod, jak získat ke kurzu přístup a jak s ním pracovat.

FSC Chain of Custody Online Training - Instructions
PDF, Size: 674.13KB

Šablony pro sebehodnocení

Jednou z možností, jak splnit požadavky standardu, je vyplnit sebehodnocení pro oblast práv pracovníků a zaměstnanců. FSC připravilo šablonu v angličtině, kterou můžou zájemci využít při přípravě vlastního sebehodnocení.

Šablona pro sebehodnocení (EN).docx
DOCX, Size: 0.98MB
a logo of Czech Ministry of environment

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.

Informace nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP.

Podporující členové FSC ČR

logo of hornbach