Jedná se o první mapovou platformu, která umožní jejím uživatelům si jednoduše vyhledat důležité informace jako jsou například lokace a rozloha FSC certifikovaných lesů, sídla poboček FSC v jednotlivých státech a také umístění jednotlivých členů a členských organizací mezinárodního FSC, a následně si je nechat zobrazit v přehledném vizuálním formátu na jedné ze čtyř interaktivních map.

Najít na mapě FSC les se může na první pohled zdát jako triviální úkol. Ve skutečnosti se však jedná o relativně komplikovaný proces, který vyžaduje zapojení několika klíčových prvků. Zaprvé je potřeba vytvořit soubor s digitálně zakreslenými mapami všech certifikovaných lesů, které musí být všechny v podobném formátu. Tady vzniká první komplikace. FSC standard sice vyžaduje po jeho držitelích, aby v rámci certifikačního procesu dodali detailní mapy se zakresleným územím certifikovaných lesních jednotek, nicméně nedoporučuje v tomto ohledu žádný předepsaný formát. Většinou se tak jedná spíše o papírové mapy, nikoli o digitální mapy.

Zadruhé je potřeba tyto mapy zkonvertovat a umístit na podkladovou satelitní mapu ve správném měřítku a správné pozici, aby je šlo dobře zobrazit.

Mezinárodní FSC nedávno zprovoznilo tzv. FSC Open Knowledge Repository, což je databanka, která nám pomáhá uchovávat a dále využívat standardizované struktury dat napříč různými platformami. S pomocí této databáze můžeme konečně zakreslit celý systém FSC do mapy, nebo lépe řečeno do 4 různých map.

a gis map portal screenshot

1. Kde jsou FSC certifikované lesy?

Pro mnoho čtenářů bude právě tato mapa tou vůbec nejzajímavější, protože díky ní může prozkoumat lokace jednotlivých FSC lesů na satelitní mapě a vidět tak na vlastní oči, kde všude ve světě se v lesích hospodaří podle standardů systému FSC.

Data pro vytvoření této mapy pocházejí z dobrovolně předaných informací od majitelů certifikovaných lesů a dalších našich partnerů v jednotlivých státech. Úplně poprvé tak máme možnost zobrazit co nejvíce FSC lesů na přehledné mapě.

V současné době funguje tato mapa v beta-verzi a zobrazuje pouze část světových FSC lesů, které budeme postupně doplňovat s tím, jak bude dále probíhat sběr nových dat z ostatních států a regionů.

screenshot of gis map portal

2. FSC v číslech

Tato nová grafická verze našich již tradičních statistických přehledů vám nově v grafické formě umožní prohlédnout si čísla související s FSC certifikací pro jednotlivé státy, kontinenty a regiony. Bude tak možné si přehledně srovnat, jaký je vývoj certifikované plochy, počet certifikovaných podniků a distribuce jednotlivých typů certifikátu kdekoli na světě. Nově bude také možné využít srovnávacího modelu, který porovná údaje ze dvou uživatelem zvolených států. Mapa je napojena přímo na hlavní databázi FSC, takže může zaručit ty nejaktuálnější informace a zahrnutí veškerých platných držitelů certifikátů FSC.

screenshot of gis map portal

3. Kde jsou členové mezinárodního FSC a národní pobočky FSC?

Kromě dvou již zmíněných map jsme připravili také dvě další mapy, které zobrazují geografické rozmístění členů mezinárodní organizace FSC a adresy národních poboček pro jednotlivé státy. V těchto dvou mapách si lze například srovnat počet individuálních členů a členských organizací a jejich rozdělení ve třech komorách FSC – ekonomické, environmentální a sociální. Pomocí nich lze také jednoduše lokalizovat národní pobočku kdekoli na světě, a pokud v nějakém ze států národní pobočka chybí, tak ukázat nejbližší alternativní národní pobočku.

Kde lesů ubývá?

Plocha FSC certifikovaných lesů sice každoročně roste ale na spoustě míst na planetě stále ubývá lesů, které nejsou dostatečně chráněny. Jaký je stav světových lesů v roce 2021 a jak je můžeme pomoci chránit? Pokud se chcete dozvědět více, doporučujeme přečíst si zajímavý článek, který nedávno vyšel na serveru Tree Triage. Úplně každý z nás také může světovým lesům pomoci dodržováním zeleného desatera FSC.

a logo of Czech Ministry of environment

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.

Informace nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP.